سفارش تبلیغ
صبا ویژن
خداوند، سه تن را دشمن می دارد : کسی که منّت گذارانه صدقه می دهد ؛ آن که در عین دارایی، در خرجی دادنْ سخت می گیرد ؛ و فقیر ولخرج . [.رسول خدا صلی الله علیه و آله]
مصیبت عاشقی - درد دل
 RSS |خانه |ارتباط با من| درباره من|پارسی بلاگ
: جستجو
اوقات شرعی

 • بازدید امروز: 4
 • مجموع بازدیدها: 45993
  » درباره من
  مصیبت عاشقی - درد دل
  محسن دوراندیش

  » لوگوی وبلاگ


  » لوگوی لینک دوستان  » آرشیو مطالب
  زمستان 1385
  پاییز 1385
  تابستان 1385

  » طراح قالب
  »» مصیبت عاشقی

  امروز بیاد مطلبی درباره مقایسه عشق و مصیبت افتادم و همچنین ارتباط آن باعقل و عشق از کتاب جاذبه و دافعه علی (ع) که بیان آن را جالب و خواندنی دیدم :

  متفکر شهید مطهری می نویسند :

  (( من عشق و کتم و عف و مات مات شهیدا ))
  آنکه عاشق گردد و کتمان کند و عفاف بورزد و در همان حال بمیرد شهید مرده است.

  اما این نکته را نباید فراموش کرد که این نوع عشق با همه فواعدی که در شرایط خاص احیانا به وجودمی آورد قابل توصیه نیست وادیی است بس خطرناک . از این نظر مانند مصیبت است که اگر بر کسی وارد شود و او با نیروی صبر و رضا با آن مقابله کند مکمل و پاک کننده نفس است خام را پخته و مکدر را مصفی می نماید اما مصیبت قابل توصیه نیست . کسی نمی تواند به خاطر استفاده از این عامل تربیتی مصیبت را برای خود خلق کند و یا بریا دیگری به این بهانه مصیبت ایجاد نماید.

  ... به علاوه تفاوتی میان عشق و مصیبت هست ، و آن این که عشق بیش از هر عامل دیگری ضد عقل است ، هر جا پا گذاشت عقل را از مسند حکومتش معزول می کند . این است که عقل و عشق در ادبیات عرفانی به عنوان دو رقیب معرفی می گردد  . رقابت فیلسوفان با عرفا که آنان به نیروی عقل و اینان به نیروی  عشق اتکا و اعتماد دارند و از همین جا سرچشمه می گیرد . در ادبیات عرفانی همواره در این میدان رقابت ، عقل محکوم و مغلوب شناخته شده است .

  ....      قیاس کردم تدبیر عقل در ره عشق
  چو شبنمی است که بر بحر می زند رقمی

   

     نوشته های دیگران ()

  نویسنده متن فوق: » محسن دوراندیش ( یکشنبه 85/7/2 :: ساعت 2:47 عصر )